10 tipů na výhodný a rychlý pronájem vozidla v zahraničí


 
Míříte do ciziny na dovolenou nebo na služební cestu a potřebujete zůstat flexibilní? Pronájem auta je v takovém případě ideálním řešením. Ještě než vyrazíte za dobrodružstvím, přečtěte si našich 10 tipů, jak pronajmout automobil v zahraničí, které vás nejen připraví na všechny potřebné kroky, ale také vás seznámí se skrytými nástrahami, poradí, jak jim správně čelit a ještě přitom ušetřit.

1) Výběr auta

V dnešní době, kdy celý svět žije internetem, nemusíte nechávat pronájem vozidla až na dobu těsně před odletem, anebo po příjezdu do cílové destinace. Vše můžete vyřídit z domova dlouho předtím, než se vydáte na cestu. Ideálním řešením je využít porovnávač nabídek, který Vám jednoduše vyhledá ty nejvýhodnější nabídky podle kritérií, která si sami zvolíte. Ještě než se do hledání pustíte, stanovte si priority a promyslete, jaký typ vozidla je pro vás tím nejvhodnějším. Vycházejte přitom z toho, kolik osob vozem pojede, ve kterých oblastech se budete pohybovat a na jak vysoký standard jste zvyklí.

Velikost a typ automobilu však nejsou jediným kritériem, které byste si měli ohlídat. Dejte si pozor také na vybavení vozu. Míříte na lyže či do málo obydlených lokalit? Potom budete potřebovat vůz s příslušenstvím. Pojedou s vámi také děti? V tom případě se připravte, že někde může autosedačka na den vyjít až na 500 Kč, rozmyslete si proto, zda není lepší vzít ji z domova, anebo zakoupit na místě. To samé platí o vestavěné navigaci. Uvidíte, že mobil může posloužit stejně dobře.

2) Rezervujte chytře a včas

V dnešní době existuje mnoho mezinárodních společností, které vám nabídnou jak kvalitní automobily, tak výborný servis. Navíc mají skvělé reference, takže riziko, že naletíte podvodníkům, je zde minimální. Mezi TOP pět nejlepších autopůjčoven na světě dnes patří:


Porovnejte nabídky od různých společností na jednom místě =>


V některých případech můžete u menších a lokálních půjčoven získat pronájem za výhodnější cenu než u nadnárodních společností. Na druhou stranu se však ujistěte, že splňují všechna kritéria a požadavky, což nejlépe zjistíte z recenzí.  Pro porovnání nabídek vám opět pomohou porovnávače autopůjčoven. V rozvojových zemích se dle našich zkušeností vyplatí připlatit si za vůz cizí provenience od mezinárodní společnosti než riskovat, že vás místní ojetina, byť vypadá romanticky, někde nechá.

3) Porovnejte ceny

Pokud vás nebaví procházet jednotlivé mezinárodní autopůjčovny a jejich weby, a přitom se snažit najít to nejlepší v poměru cena a kvalita, anebo máte strach, že naletíte podvodníkům, není nic jednoduššího, než využít internetové srovnávače pronájmů aut v cizině. Mezi nejvíce využívané patří například:

Hlavní výhodou cenových srovnavačů je také to, že si vybrané auto můžete rovnou rezervovat. My osobně v poslední době používáme převážně Rentalcars.com, jež vám dnes porovná téměř tisíc společností, a nabízí také bezplatnou telefonní linku, která se vyplatí zejména v případě, kdy se vyskytne nějaký problém a vy nejste odkázáni pouze na nepraktické formuláře, tak typické pro jiné nadnárodní společnosti. Navíc můžete rezervaci vozu zdarma zrušit, a to do 48 hodin před jeho plánovaným převzetím.

4) Ušetřete díky lokalitě

Tento bod pro nás má dva úhly pohledu. V minulosti se nám osvědčilo vyzvednout si vůz rovnou na letišti. Více si o tom můžete přečíst v našem cestopise o Islandu. Vyzvednutí a vrácení pronajatého auta na letišti může být v některých případech sice dražší, ale rozdíl v ceně vám pohodlně pokryje všechny náklady, které by bylo nutné uhradit za přesun do hotelu a později zpět z hotelu na letiště.

Pokud máte odvoz z letiště do vaší destinace zajištěn a auto nepotřebujete na celou dobu, pravděpodobně vás vyjde výhodněji pronajmout si vůz v centru města. V porovnání s cenami na letišti bývají ceny vozů ve městě nižší.

5) Nezapomeňte na slevy

Srovnávače nejlevnějších aut v cizině nejsou jedinou cestou, jak získat vozidlo rychle a levně. Vyplatí se také často navštěvovat samotné webové prezentace a sociální sítě společností, které pronájmy automobilů zajišťují, neboť zde můžete objevit různé slevové kupony, které vám pomohou ušetřit až 20 % za pronájem automobilu. Pracujete pro nadnárodní společnost? Potom si ohlídejte, zda nemá s některou z autopůjčoven uzavřenou smlouvu o poskytování slev pro své zaměstnance.

6) Zjišťujte, studujte, ptejte se…

… a to úplně na všechno. Již během on-line rezervace vozidla si pečlivě prostudujte smluvní podmínky a opravdu nic nevynechejte. Pakliže objednávku činíte telefonicky, ptejte se na vše, co vám není jasné, anebo působí podezřele. V případě pochybností se obraťte na jinou společnost, anebo si alespoň telefonát nahrajte. Neumíte anglicky? Potom zvolte třeba porovnávač RentalCars.com, který nabízí svým klientům i české operátory. Pokud plánujete cestovat autem do více zemí, mělo by vás zajímat především to, zda zde nejsou ze strany společnosti nějaká omezení či skryté poplatky. Zjistěte si také dopředu, co vše musíte při převzetí, kromě potvrzení rezervace, předložit. Většinou je to:

  • cestovní pas
  • mezinárodní řidičský průkaz
  • kreditní karta

Kromě toho musíte většinou složit také vratnou kauci a zakoupit pojištění. Právě to přitom často bývá kamenem úrazu. V některých zemích může být limitující také nízký věk řidiče. Zjistěte si proto předem, zda si, je-li vám méně než 21 let, můžete automobil vůbec vypůjčit. Teprve poté proveďte vlastní rezervaci.

7) Vše zkontrolujte a zadokumentujte

Při přebírání automobilu si nejprve vyzkoušejte všechny jeho funkce a ujistěte se, že ho umíte správně ovládat. Rozsviťte všechna světla, zapněte stěrače a zjistěte, zda máte plnou nádrž. Osobně jsme se s tím nesetkali, ale slyšeli jsme o tom, že fintou, kterou autopůjčovny v zemích třetího světa na řidiče zkouší, je maskování skrytých vad příslušného vozidla, anebo jejich neuvedení do protokolu. Pečlivá kontrola a fotodokumentace vozidla a všech jeho částí tak snadno může dokázat, že daný model příslušnými vadami trpěl již předtím, než jste do něj nasedli.

8) Pozor na spoluúčast

Jednou z důležitých věcí, kterou byste si měli při půjčení auta v cizině ohlídat, je pojištění vozidla v případě nehody. Každá správná společnost by měla nabízet v ceně alespoň základní pojistku, nicméně v tomto případě pak spoluúčast může činit třeba 500 – 1000 euro. Vyplatí se proto sjednat si připojištění, které tuto částku nejen sníží, ale také zahrnuje ochranu čelního skla, podvozku, a dalších částí vozidla, které při nehodě trpí nejvíce.

Řada českých pojišťoven dnes nabízí možnost pojištění s nulovou spoluúčastí při pronájmu vozidla v cizině, ovšem tuto možnost dobře zvažte. Zahraniční autopůjčovny toto většinou nezajímá. V případě, že k nehodě či odcizení automobilu v cizině skutečně dojde, budou po vás chtít nejprve uhradit celou spoluúčast a peníze pak budete muset následně vymáhat od české společnosti, se kterou jste pojistku uzavřeli.

9) Vyhněte se potížím při návratu

Při svých toulkách neznámou krajinou můžete snadno ztratit pojem o čase a následně se při předání vozidla zpět společnosti zdržet. Rozhodně se vyplatí myslet na tuto nepříjemnost již dopředu a vždy se informovat, jaké jsou sankce. Mějte také na paměti, že poplatek z prodlení se začíná většinou účtovat již po půl hodině, o kterou se opozdíte, a nejedná se o zrovna malé částky.

Ohlídejte si také, jak je to s palivem. Nejlepší je systém full to full, což znamená, že auto vyzvednete s plnou nádrží a stejně tak ho také předáte zpět společnosti, jež vám ho zapůjčila. Chcete-li výrazně ušetřit, netankujte u letiště, ale zamiřte pro benzín do méně frekventované lokality. Zjistěte si také, zda vozidlo můžete vrátit na jiné pobočce, než jste si ho původně vyzvedli. Mnoho společností si totiž za tuto „maličkost“ účtuje nemalé poplatky.

10) Ušetřete za ubytování

Toužíte procestovat destinaci, o které víte, že nenabízí zrovna nejlevnější nocleh? Potom zvažte, zda se nevyplatí půjčit si rovnou obytný vůz anebo automobil s přívěsem. Nejen, že značně snížíte náklady, ale navíc se stanete flexibilnějšími zejména, pokud nechcete zůstávat více dní na jednom místě. Jediné, co si před odjezdem musíte zjistit, zda vám v daném státě k tomuto typu vozidla postačí jen běžný řidičský průkaz skupiny B či nikoliv.


 

Doporučení na závěr

Chcete si užít opravdu příjemný výlet autem v zahraničí bez nutnosti zbytečně plýtvat časem? Potom nezapomeňte být neustále on-line a sledovat aktuální situaci na silnicích. Nemusíte přitom poslouchat rádio či každý večer koukat na televizi. Stačí využít mobilní aplikaci Waze tvořenou samotnými motoristy, jež nabízí aktuální informace o nehodách, uzavírkách i kontrolách, kterým se můžete díky tomuto pomocníkovi hravě vyhnout.

Jaké tipy na výhodný pronájem auta v cizině máte vy?

Půjčujete si pravidelně vozidlo v zahraničí? Máte pozitivní zkušenosti s některým ze srovnávačů autopůjčoven v cizině? Potom se nestyďte a napište nám své postřehy do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code