Krakov: Cestopis


 
Začátkem roku 2017 jsme se s Bárou rozhodli, že se vydáme na prodloužený víkend do Krakova. Měli jsme v tu dobu oba opravdu hodně práce a naším hlavním cílem bylo odjet „z toho všeho“ na pár dní někam pryč. Přesto, že jsme se chystali hlavně odpočívat, jsme se samozřejmě těšili na památky a poznávání města. Krakov jsme zvolili ze zvědavosti a relativní dostupnosti pro výlet, na který jsme měli pouze pár dní.

Krakov

Polské město Krakov rozkládající se na řece Visle se nachází zhruba 540 kilometrů od Prahy. V roce 2017 měl Krakov zhruba 766 tisíc obyvatel, což z něj dělá druhé nejlidnatější město Polska. Jeho rozloha činí 327 km². Dominantou Krakova je historická rezidence polských králů s krásným hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Naše cesta do Krakova

Na výlet jsme se vydali 14. dubna 2017. Pro naší cestu do Krakova jsme zvolili kombinaci vlakové a autobusové dopravy. Jízdenky jsme zakoupili od společnosti Leo Express. V nabídce je však mají i další dopravci, například Eurolines, FlixBus nebo RegioJet. Kombinace vlaku a autobusu nám vyhovovala hlavně kvůli relativnímu pohodlí a času odjezdu a příjezdu.

Cesta trvala zhruba 6 hodin a 30 minut a po 4 hodinách vlakem byla rozdělena asi 20 minutovou zastávkou a přestupem na autobus ve městě Bohumín. Cesta z Bohumína utíkala dobře a do cílové destinace nám zbývalo již jen něco okolo dvou hodin cesty.


 

Útulný podkrovní apartmán

Po příjezdu na autobusové nádraží jsme se vydali „hledat“ naše ubytování. Naskočili jsme na místní tramvaj a jeli podle instrukcí, které jsme obdrželi společně s potvrzením rezervace. Ubytování jsme si tentokrát rezervovali přes portál Airbnb. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli hlavně odpočívat, jsme se velkým obloukem vyhnuli hostelům a hotelům. Při našich delších cestách hostely rádi a často vyhledáváme, ale soukromí tentokrát dostalo přednost. Výběr na webu Airbnb byl poměrně velký. My se rozhodovali hlavně podle vzdálenosti do centra. Nakonec jsme vybrali Attic studio between Jewish district & centre. Krásný a útulný podkrovní apartmán, který měl vše co jsme potřebovali. A nebylo toho moc.

Attic studio between Jewish district & centre - Krakov


TIP: Získejte zdarma kredit 725 Kč na Vaší první rezervaci ubytování na webu AirBnB >>


Toulky městem

Po příjezdu do našeho ubytování jsme strávili asi 20 minut povídáním s „panem domácím“. Dostali jsme několik dobrých rad a tipů na zajímavá místa v okolí. Vybaveni mapou jsme se vydali prozkoumávat město.

Židovská čtvrť

Nejblíž se našemu ubytování rozkládala Židovská čtvrť. Den se blížil ke konci, zbývalo nám něco kolem hodinky denního světla. Proto jsme byli rozhodnuti, že tato obhlídka Židovské čtvrti není tou poslední, ale že se sem určitě ještě vrátíme. Přicházíme na malinké, ale hezké, náměstíčko, na kterém se „lákači“ do místních restaurací snažili přimět turisty do „svých“ restaurací. Nás zaujala izraelská restaurace Hamsa. Bohužel jsme nebyli jediní, koho zaujala, a tak po 10 minutách čekání, zda se uvolní stůl, jsme to vzdali a udělali jsme rezervaci na snídani na příští ráno. Odcházíme dál jen tak ledabyla prozkoumávat okolí. Během procházky nás zaujala místní restaurace ala bufet, proto vcházíme dovnitř a nelitujeme. Jídlo bylo dobré, interiér příjemný a cena více než příznivá. Denní světlo se chýlí ke konci, a tak míříme do našeho krásného apartmánu. Zde si užíváme klidný a příjemný večer během kterého ochutnáváme polské pivo zakoupené v místní sítí obchodů Žabka.

Ráno se probouzíme do pochmurného počasí, což nás však neodradí, jelikož nás ven láká rezervace na snídani v restaurci Hamsa, na kterou se nesmírně těšíme. Po ranních očistných rituálech vyrážíme. Snídaně byla dle očekávání bezvadná, odcházíme syti tak, že ještě ani v čase oběda po jídle netoužíme. Po snídani se vydáváme místními uličkami, nemáme žádný cíl, pouze nasáváme atmosféru, nakukujeme do obchůdků a užíváme si právě vyšlého sluníčka.  Odpoledne máme v plánu podívat se na místní náměstí.

Krakovský rynek

Hlavní náměstí neboli “Rynek Główny” je náměstí s nemalou rozlohou, jehož výstavba je datována na konec 13. století. V té době byl se svými rozměry 200x200m největším náměstím Evropy.

Náměstí vévodí gotická Věž staré radnice nebo-li „Wieza Ratuszowa“ postavená v roce 1300. Se svými 70m výšky a 110-ti schody nabízí nádherný pohled na krakovskou scenérii. Uvnitř věže se nachází hala s žebrovou klenbou a tím, co zbylo ze pozlacených fresek, po zdolání všech schodů mohou návštěvníci obdivovat historické hodiny z roku 1524. Naopak úplně dole, ve sklepních prostorách, se rozkládá mučírna, která již naštěstí není funkční. Věž je otevřena denně od 10:30 do 18:00, poslední možnost vstupu 30 minut před zavírací dobou. Zavřeno každé první úterý v měsíci.Vstupné pro osobu na věž činí 9/7zł, rodinné vstupné činí  18zł.

Dalším krásným objekterm na Hlavním náměstí je Kostel svatého Vojtěcha (Kosciol sw. Wojciecha), který byl postaven ještě předtím, než vzniklo samotné náměstí. Základ kostela je datován do 11. století. Jedná se tedy o jednu z nejstarších památek v Krakově. Svatý Vojtěch,  jemuž je kostel zasvěcen, byl 2. biskup pražský z rodu Slavníkovců. Roku 996 byl nucen uprchnout před přemyslovskou hrozbou ztráty života. Poté byl sv. Vojtěch zavražděn pruskými vojáky, avšak o tom, jak přesně byl zavražděn, existuje několik verzí. Ostatky sv. Vojtěcha jsou uloženy v Praze. Kostel je otevřen od pondělí do soboty od 9h do 15h a od 16h do 18h, v neděli od 13h do 18h.

Sukiennice, nebo-li tržnice, je další zajímavou možností pro vyžití na Hlavním náměstí. Jedná se o tržnici historickou, která byla postvena mezi roky 1556 a 1559. Poté byla rozšířena o novogotické prvky.  V přízemí se nachází obchůdky z rozličným zbožím, v patře je potom možno pokochat se výstavou obrazů z rukou polských malířů.


 
Po několika hodinách strávených ve starém městě nám pěkně vyhládlo. Rozhodli jsme se zajít si na tradiční polské pirohy. Zcela náhodou jsme objevili restauraci Pierogarnia Krakowiacy,ve které, jak již název napovídá, jsou hlavní specialitou právě pirohy. V nabídce mají několik desítek různých druhů. Ve zkratce je můžeme zařadit do kategorií sladké a slané. My jsme se rozhodli vyzkoušet oboje a rozhodně to nebyla chyba. K těm slaným se výborně hodilo dobře vychlazené polské pivo Żywiec. Prostředí bylo velice útulné a dobré jídlo přišlo opravdu vhod.

Zdroj: Pierogarnia Krakowiacy

Po večeři jsme již zamířili zpět do našeho apartmánu. Cestou jsme se zastavili v místním obchodě a koupili si vodu a pár věcí na snídani. Tím se náš večer pomalu blížil ke konci a již jsme se těšili na další zkoumání tohoto krásného města.

 

Pár slov na závěr

Pokud se chystáte vyrazit někam na výlet, Krakov Vám můžeme vřele doporučit. Neviděli jsme zcela jistě vše co toto město může nabídnout, ale to co jsme měli možnost navštívit, se nám osobně moc líbilo.

Chystáte se do Krakova?

Máte v Krakově vybranou nějakou destinaci, kterou se chystáte navštívit? Napište nám do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code